Okey Tarihçemiz
Okeyin Tarihçesi 
Okeyin çıkış noktasının 13. yüzyıl Çinliler tarafından oynanan domino olduğu sanılmaktadır.

14. yüzyıl sonlarına doğru Çinliler ile ilişkileri olan Acemlerin oyunu öğrendikleri ve sıkça oynamaya başlamaları sonucu, değişikliğe uğrayarak bu günkü okeyin başlangıcı olmuştur. Ancak o günkü adı Arapça sıralı taşlar manasın…daki “El Turaft”‘dır.

Domino oyununda üzerinde numaraları belirten noktalar bulunan taşlar oyuncuların ellerinde saklanırdı. Ancak bu durumdan rahatsız olan Acemler taşları üzerine koyacakları bir tahta parçası kullanarak okeyin temelini attılar. Daha sonra domino taşları üzerindeki sayıları belirten noktaları gerçek rakamlarla değiştirdiler. Bir yüz yıl dominonun bu değiştirilmiş şekli tüm İran Arap ve Fars diyarlarında oynanmaya başlandı.

15. yüzyıl sonları ve 16. yüzyıl başlarında Türklerle Arapların ilişkileri sonucu oyun Türkler tarafından öğrenildi ve hatta saraya kadar girdi. 17. yüzyıl ortalarında Osmanlı sarayında eğitim ve sanat konularında uğraşan bir bölüm olarak kabul edilen Enderun tarafından sıkça oynanan El Turaft, Enderun hocası Hacı Marufi tarafından yeniden ele alınarak oynanış şekli ve kuralları değiştirilmiştir. Daha sonra Hacı Marufi’nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu daha da geliştirerek bu günkü okeyi oluşturdular.

Osmanlı sarayında oyunun bu değişmiş şeklinin adı El Turaft’dan birbirinin taşlarını anlamak manasına gelen “Ol Kıraat-ı” seng olmuştur.

Bu söyleniş günümüze gelene kadar değişmiş özellikle yabancı dil etkileri sonucu “okey” adını almıştır. Online olarak bir çok web sayfası üzerinde oynanabilmektedir. 106 taştan oluşur. Oldukça basit kuralları olan okeyde, taşlar üstüste beşerli olarak konur ve bir taş gösterge olur. Göstergenin bir üstünde olan rakam, okey olarak adlandırılır ve eksik olan diziliş taşları yerine kullanılabilir. Gösterge ise, kendisine denk gelen takıma bir puan kazandırır.
BİLGİLER
tarafından 03 Ağustos 2019 - 16:42 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 158 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: