Okey Oyunu Kuralları

Okey oyunu, 4 kişi ve 106 adet taşla oynanan ülkemizde çok popüler olan bir masa oyunudur. Taşlar Dört ayrı renkten ikişer adet olmakla birlikte Birden Onüçe kadar numaralanırlar, ayrıca iki adet ‘sahte okey’ taşı mevcuttur. Okey oynarken amaç taşları okey kurallarına göre bitmiş halde dizmektir. Elini en çabuk açan oyuncu oyunu kazanır. Oyuncular birbirlerinin taşlarını görmemektedirler. Oyun başladığında bir kişiye 15, diğer 3 kişiye 14 taş verilir. Elinde 15 taş olan oyuncuda sıra başlar ve oyuncunun taş atması beklenir. Oyuncular her seferinde bir tek taş alarak ve tek taş atarak ellerini bitirmeye çalışırlar. Yere atılan taşlar diğer oyuncular tarafından görülür. 

Oyuncu sıra kendisine geldiğinde öncelikle bir taş alması gereklidir. Ya kendisine atılan taşı alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Taş aldıktan sonra bir taş atmanız gerekmektedir. Oyuncu eline yaramayacağını düşündüğü bir taşı seçerek kendinden sonraki oyuncuya atar. Atacağı bu taşı diğer oyuncu alabilir veya yerden bir taş çekebilir. Bu döngü biri bitene kadar devam eder.

Okey Oyunu Bitişi: Eli okey kurallarına göre bitmiş olan oyuncu taş atma sırası kendisine geldiğinde atacağı taşı kırmızı alana atarak oyunu bitirir ve tüm puanı bu oyuncu kazanır. Oyuncunun attığı son taş Okey Taşı ise veya oyuncu Çifte Bitiş yapmış ise diğer oyunculardan oyun miktarı daha kesinti yapılarak puan ikiye katlanır ve oyuncuya verilir. 


A) Okey oyunu normal bitiş: Oyuncu elindeki bütün taşlar per olmalıdır. Aynı renkte birbirini takip eden sayılara per denir. En az 3 taş olmalıdır. 13 değerinden sonra sadece 1 sayısı gelebilir. 
 

Farklı renkteki aynı değerdeki sayılar perdir. En az 3 taş olmalıdır. 


Okey taşı perde olmayan bir taşın yerine geçebilir. Her oyunda okey değişmektedir.


Sahte Okey taşı okey değerinin yerine kullanılabilir. 


Tüm taşlar doğru sıralanmalıdır. Takip eden sayılar artarak yada azalarak sıralanabilir. 

B) Çifte Bitiş: Oyuncunun elinde 7 adet çift olmalıdır. Aynı taştan iki tanesi bir çift eder. 


Okey taşını çiftte olmayan taş yerinede kullanılabilir. 
Sahte Okey taşıda çift olabilir. 
Bütün çiftler yan yana sıralanmalıdır. 


Okey Taşı
Oyunda sol orta kısımda yere bir taş açılır, buna Gösterme Taşı denir. Bu taşın bir üstü ise Okey Taşı dır. Okey Taşı elinizde olmayan taşlar yerine kullanılabilir. Sahte Okey taşı ise artık o oyunda Okey Taşı ‘nın normal değerini temsil eder.

Sahte Okey nedir ne işe yarar?
Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olur ve okey taşı ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet “sahte okey” taşı bulunur. Örnek olarak yere siyah 10’lu açılmışsa, okey siyah 11’dir. Sahte okey de oyunda siyah 11’in yerine kullanılılabilir.

Okey Oyununda Gösterge nedir?
Oyun başlarken yere açılan taşın diğer eşi eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona “gösterge” denir. Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında göstergesi olduğunu belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Okey oyununda el nasıl biter?
Okey’e elinde olsn 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir.

Okeye Dönmek Ne demektir?
Elindeki ondört taşı dizmiş, bitmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip okeye dönebilir yani oyuna devam edebilir. Bunun amacı yere okey atarak oyunu bitirmektir. Eğer elini tamamlayıp okey taşını son taş fazlalık olarak yere atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

BİLGİLER
tarafından 03 Ağustos 2019 - 16:44 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 179 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: